Strona główna

W laboratoriach Instytutu Fizyki UJ - czyli jak w domu

     Bladym świtem 14 listopada, my niestrudzeni podróżnicy od Salezjanek - w sumie trzydziestu licealistów i ósmoklasistów, spotkaliśmy się w tramwaju linii 52, by po objechaniu prawie wszystkich zakamarków "Krakowa w remoncie" i zjedzeniu wszystkich kanapek przygotowanych na cały aktywny dzień, dotrzeć na Ruczaj - do dobrze nam znanych laboratoriów I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

     Tym razem wyznaczaliśmy ciepło topnienia lodu przy pomocy kalorymetru oraz korzystając z oscyloskopów przeprowadzaliśmy pomiary szybkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w cieczy metodą krzywych Lissajous.

     Niby wszyscy robili to samo, ale w różnych pokojach i pod opieką różnych pracowników naukowych, więc i nasze przeżycia były odmienne.

     Niektórzy z nas przebrnęli przez kolokwium wstępne już po dziesięciu minutach, a inni byli odpytywani nawet trzy razy dłużej. (Notabene wcale biedaczków nie żałujemy - trzeba było wykazać się sprytem i przed wejściem do pokoju sprawdzić czy w środku czeka wyrozumiała pani doktor, czy srogi  prof. dr hab.). Jednych zestawy doświadczalne kochały i dawały się ustawić w mgnieniu oka, a na innych oscyloskopy patrzyły wilczym wzrokiem i jakieś moce piekielne plątały im kabelki. Byli i tacy, którzy prawie gotowali się w środku, a zwykły lód za żadne skarby topić się nie chciał  - ot szara rzeczywistość fizyka doświadczalnika.

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2019-12-12, 2. tydz. Adwentu
    Mt 11,11-15
    Jezus powiedział do tłumów: „Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności W laboratoriach Instytutu Fizyki UJ - czyli jak w domu


     09-13.12.2019