Strona główna

Święto Odzyskania Niepodległości

          11 listopada to bardzo ważny dla każdego Polaka dzień. W tym dniu przypada święto szczególne, bo mocno zakorzenione w naszych sercach, radosne, ale jednocześnie przypominające o cierpieniu, niesprawiedliwości i bezradności. Już wiele tygodni wcześniej klasy szóste pomyślały o tym wydarzeniu. Z naszymi wychowawcami Panią Danutą oraz Panem Marcinem przygotowywaliśmy scenariusz uroczystości, stroje i muzykę.

          Ósmego listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Rozpoczął się od uroczystego wprowadzenia pocztu sztandarowego. Potem  swoje aktorskie umiejętności mogli zaprezentować wybrani uczniowie klasy VI a oraz VI b.

          Scenariusz w ciekawy sposób przypomniał nam historię odzyskania niepodległości przez nasz kraj oraz postacie, które przyczyniły się do tego niezwykłego wydarzenia. Ukazał Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i  Romana  Dmowskiego z innej strony niż tej pokazywanej przez podręczniki do historii. Poznaliśmy różnice ich poglądów na sprawowanie władzy w kraju i wynikające z tego spory. Pomimo iż atmosfera panującą między nimi nie zawsze była przyjazna, to w interesie państwa potrafili się zjednoczyć i pokonać wroga.

          W takim dniu ważna jest też pamięć o wszystkich, którzy przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa nad wrogiem. Właśnie dlatego po części teatralnej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i naszego polskiego hymnu narodowego. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11. Był to dla nas podniosły czas zadumy, skupienia i przemyśleń.

          Ważnym elementem apelu było przemówienie Siostry Dyrektor mgr Magdaleny Szlachcic, w którym jeszcze raz przypomniała nam o prawdziwych wartościach każdego patrioty. Są nimi: wiara, pamięć o poległych i praca dla ojczyzny także w czasie pokoju. 
Na koniec pomodliliśmy się do Maryi o łaskę i wieczny żywot w niebie dla poległych w walce o naszą kochaną Ojczyznę.

Bartłomiej Hołuj klasa 6a

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2019-12-12, 2. tydz. Adwentu
    Mt 11,11-15
    Jezus powiedział do tłumów: „Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Święto Odzyskania Niepodległości


     09-13.12.2019