Strona główna

ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY

W sobotę  1 XII uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się na kolejne spotkanie
w ramach projektu Nowa Huta 2.1. Tematyka wykładu w O.K. Norwida dotyczyła urbanistyki (nauka
o  planowaniu miast, osiedli, terenów zagospodarowanych) i budownictwa w Nowej Hucie. Pan Jarosław Klaś w bardzo interesujący sposób przedstawił nam koncepcję zabudowy najstarszej części naszej dzielnicy przypominającej gwiazdę, której środek stanowi Plac Centralny. Dowiedzieliśmy się
o  dwóch stylach architektonicznych, w których powstawały budynki Nowej Huty – socrealistycznym
i modernistycznym oraz o tym, że mamy w Nowej Hucie Blok Szwedzki i Francuski, a osiedla Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września i Piastów miały się nazywać Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe. Ciekawostką było to, że ich kształt został zaplanowany tak, by zabudowa przypominała gałęzie z liśćmi. W drugiej części zajęć, pomimo panującej na zewnątrz niskiej temperatury, szukaliśmy w terenie wyznaczonych obiektów i wypełnialiśmy kartę pracy obfitującą w ciekawe pytania, np. ile okienek znajduje się przy wejściu do Szkoły Tysiąclatki na os. Teatralnym, jak nazywa się kawiarnia w dawnym kinie „Świt”, czy jaki kształt ma Stołówka Pracownicza na os. Złotej Jesieni. Jedno z zadań projektowych polegało na zlokalizowaniu kotwicy w Arce Pana i zrobieniu jej zdjęcia. Czas przeznaczony na spotkanie projektowe upłynął bardzo szybko, a my, z nową porcją wiedzy o Nowej Hucie, udaliśmy się do domów na ciepłą herbatę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Wtorek 2019-03-26, 3. tydz. Wielkiego Postu
    Mt 18,21-35
    Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?” Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, i tak dług oddać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: «Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam». Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: «Oddaj, coś winien!» Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: «Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie». On jednak nie chciał, lecz odszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: «Sługo niegodziwy, darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swym współsługa, jak ja ulitowałem się nad tobą?» I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY

Marzec 2019

1-3 g.17:00 (SP)
4-6 g.18:15 (SP)
7-8 g.17:00 (LO)