Strona główna

Kółko dziennikarskie

Na naszym kole dziennikarskim uczniowie piszą teksty dotyczące życia szkoły i nie tylko. Od czasu do czasu ukazują się one na stronie szkoły. Tym razem zapraszamy do lektury 3 artykułów. 

 

Apel z okazji 11 listopada
W dniu 14 listopada 2018 odbył się apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Przygotowywały go klasy 6 wraz z wychowawczyniami:
-Panią Teresą Adamczyk
-Panią Magdą Suchecką
Przedstawienie trwało ok. 20 min.
Dzieci recytowały wiersze, zostały przypomniane różne wydarzenia historyczne z tego okresu. Jedna z koleżanek z 6kl. odgrywała rolę Polski, a kolega z tej samej klasy był marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Dwóch chłopaków wraz z jedną dziewczyną jako trzej rozbiorcy Polski (Rosja, Prusy i Austria) rozdzielali flagę Polski i szarpali Julię, która odgrywała uosobioną Polskę. Wreszcie po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość, a Polska wraz z Józefem Piłsudskim tańczyli poloneza i przeszli pod polską flagą, która była rozciągnięta przez całą salę gimnastyczną. Następnie uśmiechnięci weszli na scenę.

To było wyjątkowe przedstawienie.

Miłosz Nosal VIa


Dzień Świętego Mikołaja - 6 grudnia

To chyba najbardziej wyczekiwany (oprócz urodzin) dzień w całym roku przez dzieci. Bo chyba każdy z nas zostawia list do Świętego albo chociaż ciasteczka dla reniferów :)

Może i w tym roku po klasach przejdzie się Drużyna Świętego Mikołaja i rozda cukierki dla grzecznych dzieci, bo przecież w ten wyjątkowy dzień Święty Mikołaj ma baaardzo dużo pracy z rozdawaniem prezentów i musi zdążyć na czas.
Z okazji tego święta niektóre klasy robią losowanie mikołajkowe kilka tygodni przed 6 grudnia, by rozdać swojemu wylosowanemu/ej  koledze/koleżance prezent. Inne klasy w mikołajki wybierają się do wcześniej umówionego miejsca, by tam świętować.

Miejmy nadzieję, że chociaż w tym roku będzie nam prószyć śnieg na czapki podczas radości związanej z tak długo wyczekiwanymi prezentami.

Julia Gediga kl.6a


Warsztaty o uzależnieniach

Niedawno w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące uzależnień behawioralnych dla klas szóstych. Pewnie zastanawiacie się, co to są te „uzależnienia behawioralne”? Otóż „behavior” to z angielskiego „zachowanie”, więc odpowiedź sama nasuwa się na myśl. Uzależnieniem behawioralnym będzie na przykład – uzależnienie od komputera, telewizji czy zakupów. Jednym słowem, nie są to uzależnienia od substancji (alkohol, nikotyna, substancje psychoaktywne), ale uzależnienia od wykonywania czynności. Na samym początku wraz z dwoma psychologami graliśmy w różne gry integracyjne. Opowiadaliśmy po kolei, co mamy w planach robić w najbliższy weekend oraz mówiliśmy nasze imię i zainteresowania.
Potem porozmawialiśmy chwilę, co to według nas są te uzależnienia behawioralne oraz jak z nimi walczyć. Wymieniliśmy się zdaniami i było bardzo ciekawie, bo przecież wiadomo – ile ludzi tyle opinii. Podzieliliśmy się również na grupy i rozwiązywaliśmy quiz. Pytania nie były wcale łatwe, ale nasza klasa bez problemu sobie z nimi poradziła.

Niektóre z nich to: „Czy osoba, która ma fobię przed słońcem może chorować na tanoreksję?” bądź „Czy biedni ludzie również mogą cierpieć na zakupoholizm?”.
Potem dostaliśmy obszerne anonimowe ankiety, gdzie zaznaczaliśmy ile czasu podczas dnia zabierają nam dane czynności, czy kiedykolwiek próbowaliśmy używek i wiele innych.
Warsztaty trwały trzy godziny i bardzo mi się podobały! Dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ważnych rzeczy, a pan i pani psycholog, którzy przeprowadzali zajęcia, byli bardzo mili i uprzejmi. Chętnie uczestniczyłabym jeszcze raz w tego typu warsztatach.

Zuzanna Szczypczyk, 6c

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Wtorek 2019-07-23, Święto Św. Brygidy, Zakonnicy
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.
    Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Kółko dziennikarskie